Ygz Crt Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Google Site İçi Optimizasyon

Google Site İçi Optimizasyon Empty Google Site İçi Optimizasyon

Mesaj  Admin Salı Tem. 22, 2008 7:59 pm

Aslinda soze nerden baslasam bilemedim ama bir yerlerden baslama ihtiyaci var elbette. Konular birbiriyle icice oldugundan bayagi zor bir anlatim olacak bastan soyleyeyim.
Site ici optimizasyonun en temel unsurlarindan biri kodlama bilgisi olsa gerek. Elbette tasarim ile alakali bir durum, tasarim icin iki guzel yolumuz mevcut. Birincisi Web2.0, ikincisi de benim pek sevdigim xhtml-css.

Tasarim ne yonden faydalidir?

Bizzat isin gorselligine bakmam ancak elbette siteye ulasan kullanici bunu gozardi etmez, ancak aslolan gorsellik degildir. Zaten Google gorselligi gormez. Isin asli hatasiz kodlamadadir. Hatasiz bir kodlama ile icerigi daha rahat okuyan Google, zamanla sitenize asina olacaktir. Evet, tebrikler botu sitenize asik ettiniz.
Kodlama mevzusundaki hatalariniz icin The W3C Markup Validation Service adresini kullanabilirsiniz.
Simdi tasarimi biraz daha irdeleyelim.

<h1></h1> tanimlamasinin onemi nedir? meta - icerik uyumu neden onemlidir?

Az evvel sitemize botu asik etmistik, simdi sira geldi icerigimizin konumuna. Burasinin diger bir konuyla ayni baglamda ilerlemesi gerektiginden biraz mesakkatli bir anlatim olacak.
Google botu ustten asagi dogru tarama yapar, bunu herkes biliyordur artik. Bu yuzden sitenin ust kismi "sicak bolge" olarak ifade edilir, en azindan ben oyle ediyorum. Tasarima onem vermeyen ben, h1 tagini genelde logo yerine yazi seklinde kullanirim. Bu sayede bir tasta iki kus vurmus olurum. Google botu h1 tagi icindeki yaziyi sayfanin icerigi olarak kabul etmek ister. Iste bu noktada meta ve icerik uyumu da devreye girer, h1 tagi icindeki kelimemiz ile meta taglarimiz uyusur, bir de icerik icinde de ayni kelimeye asiri olmamak kaidesi ile rastlanirsa, bu isi de cozduk demektir. Bunu tasarima oturtmak zor olabilir, ancak dogru yapilandirilmis bir script ile oldukca basit. Script kullananlar bilirler, icerige eklenen yazinin basligi url rewrite olarak linkte gecer, degisken metali scriptlerde de baslik icinde ve desc. ve keyword gibi metalarda da bulunur. Ayrica yazi basligi da yazinin hemen ustunde gosterilir, iste bu yazi <h1></h1> tag arasina alinirsa bu isi de hallettik demektir. Elbette bu uyumu yakalamak icin bir cift iyi goren optimizasyon gozleri gerekmektedir. Ancak Whois lookup and Domain name search adresinde verilen seo skoru da size belirli bir olcude yardimci olacaktir. Konu hakkinda bir ornek icin Bitaneme.com - Güzel Sözler, Şiirler, Fıkralar, Hikayeler, Resimler sitesine bakmanizi oneririm.
Meta ve icerik uyumu da <h1> ile uyumlu oldugunda, sayfanin neyi anlattigi bot tarafindan rahatlikla anlasilir.
Sitemizi bota asik ettik ve icerigini de en iyi sekilde bota tarif ettik. Simdi sira icerigin durumunda.

Ozgunluk ne demektir?

Aslinda kisisel bloglarin tutunmasinin en buyuk sebebi, ozgun olmalaridir. Mesela ben kisisel sayfamda kendi gonlumden kopani yazarim her zaman, daha once hicbir yerde olmamis olani. Elbette tum icerik ozgunluk bakimindan ayakta tutulamaz, bot aslinda o kadar da aptal degil. Ancak gelin gorun ki pek zeki de degil, neden mi?
Bildigimiz office word programini acin, shift + f7 tusuna basin. Sag tarafta cikan kutuda ne demek istedigim ayrintili sekilde gosterilmis durumda. Bunu da sadece ipucu seklinde gostereyim dedim, biraz ugrasin yani. Zaten bir site icin ugrasmadan, ona emek vermeden asla karsiligini alamazsiniz. Evet biraz propoganda, boyle bir populasyon kokan bir cumle olacak ancak soylemeden edemeyecegim. Bot ile yapilmis, otomatik icerik ceken sitelerden nefret ederim. Elbette bazi siteler bunu kismen yapmakta, gerekli oldugundan. Onlara lafim yok ama hakedilmemis sekilde yuksek hit elde etmek, bildigimiz haksiz kazanc. Her neyse, konumuza donelim. Ozgun icerigi de ipucu verdigim sekilde hallettik. Simdi sira bir diger konumuzda, yani guncellik.

Guncellik nedir?

Guncellik herkesin dusundugu gibi ana sayfanin ufak degisikliklere ugramasi degildir. Guncellik, siteye yeni iceriklerin eklenmesidir. Bir site surekli yeni icerik eklendiginde guncel olur, ana sayfaya hergun elle degistirilen ozlu sozler falan ekleyerek degil. Sayfalarimizin konusunu anlamis ve zaten kodlamasina asik olmus Google botu, eklenen yeni icerikleri de bu sayede hizla gostermeye baslayacak ve zaten asinasi oldugu sitenizi, zenginlesen icerigiyle daha bir degerli gormeye baslayacaktir. Eh, icerigimiz de ozgun olarak gorundugunden, bot icin tadindan yenmez bir sitedir bu.
Dikkatinizi cektiyse biz de tipki bot gibi siteyi ustten asagi dogru olusturduk, once en ust kisim, sonra icerik. Simdi de sirada en alt kisim kaldi. Orayi da anlatalim.

Alt kismin onemi nedir?

Oncelikle bunu gorebilmek icin birkac ciddi adrese bakin. Hepsinde ortak olarak gorunen seyler, kullanici sozlesmesi, yayin politikasi, iletisim vs. gibi ic linkler. Yani alt kismin asil onemi, site guvenirligini gostermektir denilebilir. Alt kisma bakildiginda siteye direk etki eden kisilere kolay yoldan ulasiliyor mu ulasilamiyor mu buna bakilir. Ancak elbette site ici optimizasyon bununla sinirli degildir. Simdi diger etkenlere bakalim.

Dil ile ayni lokasyon onemli midir?

Biz buna Turkiye`de oldugumuzda tr lokasyon deriz, site hostinginin site diliyle ayni ulkede bulunmasidir. Bu sayede buyuk cogunluk kullanicinin daha hizli sekilde ulasabilmesi, Google gozunde arti bir degerdir.
Sitenin surekli acik kalmasini Google neden ister?
Site ici optimizasyonun onemli unsurlarindandir elbette, bu kadar dibe indirgemek istemezdim ancak deyinmeden gecmek te olmazdi. Sitenin her an ulasilabilir olmasi hem bizim, hem sitenin, hem de kullanicinin kullanimi icin pek onemlidir.

IP sorunsali

Sitemizin ulasildigi IP adresinin baska bir site tarafindan kullanilmamasi, sadece sitemiz tarafindan kullanilmasi sitemize verdigimiz onemi ve sitenin dikkate alinmasi gerektigini gosterir. Bu da site ici optimizasyon bakimindan kayda deger bir davranistir.
SSL sertifikasi ne ise yarar?
Kisaca anlatmak gerekirse sitemizi sigortalamak gibi dusunulebilir, herkes bir ise girerken sigortalanmak ister. Bu yonden bakildiginda ssl sertifikasinin onemi daha rahat kavranabilir.

URL REWRITE

Aslinda yukarilarda da belirttim fakat pek te ustunde durmadigimi dusundugumden bir defa daha ele alayim dedim. Meta - icerik uyumundan bahsetmistik, sayfa konumuzun url icinde de geciyor olmasi site ici optimizasyon acisindan onemli bir unsurdur.

Alıntıdır.

† αηgєℓѕ & ∂ємσηѕ †

yüreğimizin derinliklerine kök salmış bir çınardır kavgamız
ummana ulaşmak için coşkunca
yatağına sığmadan akan ırmaktır sevdamız
Deniz'in, Yusuf'un, Hüseyin'in bileklerine kelepçe düşmüş
Mahir'in o dağ yüreğine tarifi imkansız sızılar
bağrına saplanan hançerdir boyunlarımıza yağlanan urgan
ölüme sayılan günler özgürlüğü sayılsın diye
düştü yola mahir, bastı tetiğe...
Admin
Admin